Ekologiczne Rozwiązania

Budowa systemu

System fotowoltaiczny podłączony do sieci elektrycznej (tzw. on-grid) zbudowany jest z paneli fotowoltaicznych (wytwarzają prąd stały) oraz inwertera (zamienia prąd stały na prąd zmienny o parametrach sieciowych). Taki zestaw można podłączyć w domu lub firmie.

schemat systemu fotowoltaicznego

 

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne (słoneczne) są podstawowymi elementami systemów fotowoltaicznych i zbudowane są z tzw. ogniw fotowoltaicznych.Budowa systemu - fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z dwóch warstw kryształków krzemu (o zorientowaniu dodatnim i ujemnym). Po napromieniowaniu promieniami słonecznymi na granicy tych dwóch warstw wytwarzane są ładunki elektryczne. Ogniwa produkują niewielką ilość energii elektrycznej, dlatego w celu zwiększenia mocy i uzyskania silniejszego prądu, ogniwa łączone są w szeregi, które tworzą duże panele zwane modułami bądź panelami fotowoltaicznymi. Ogniwa są bardzo kruche i cienkie, w związku z czym chronione są przed wpływem czynników zewnętrznych poprzez zatopienie w warstwie folii plastykowej i pokrycie od frontu specjalnym szkłem przemysłowym od tyłu zaś zalaminowane. Panele mają kształt prostokąta (zwykle o wymiarach 1,6 m na 1 m i grubość poniżej 1 cm w ramie aluminiowej.


Inwerter

W systemie fotowoltaicznym oprócz paneli bardzo ważną rolę pełni inwerter, który przekształca prąd elektryczny ze stałego na zmienny tak, aby dopasować go do parametrów sieci przesyłowej. Cały system fotowoltaiczny przyłącza się do sieci publicznej poprzez licznik, który rejestruje ilość przesyłanego prądu, co umożliwia wzajemne rozliczenia z zakładem energetycznym.

 

 

 

 

 


 

W zależności od rodzaju zastosowanego materiału krzemowego wyróżniamy:

 

  • Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, które są najczęściej wybieranymi panelami w naszej szerokości geograficznej ze względu na lepsze dopasowanie do rozproszonego światła. Ze względu na dosyć prostą produkcję dają Klientom bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
  • Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, których proces wytwarzania jest znacznie bardziej skomplikowany i przez to droższy niż paneli polikrystalicznych. Dają jednak wyższą wydajność, w przypadku bezpośredniego słońca. Ich stosowanie opłacalne jest w krajach Europy południowej oraz w przypadku ograniczeń w dostępnej przestrzeni montażowej.
  • Amorficzne panele fotowoltaiczne, które zbudowane są z niewielkiej ilości krzemu osadzanego na innych materiałach np. na szkle. Jest to najtańszy sposób produkcji paneli fotowoltaicznych, które wykorzystywane są najczęściej do produkcji zegarków czy kalkulatorów jednak ich wydajność jest obecnie bardzo niska przez co trudno planować ich wykorzystanie w budowie elektrowni.

 

Systemy mocowań – przykłady: