Ekologiczne Rozwiązania

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej przydomowej – na przykładzie instalacji 10 kW dla osoby fizycznej

Instalację 10 kW powinniśmy wybrać:

  • jeśli minimalna powierzchnia naszego dachu od strony południowej / południowo-wschodniej / południowo- zachodniej wynosi 76 m2 lub dysponujemy niezacienioną działką przydomową, na której zdecydujemy się postawić taką instalację
  • jeśli nasza obecna moc przyłącza przekracza 10 kW

Instalacja 10 kW składa się z 40 sztuk paneli fotowoltaicznych każdy o mocy 250 W (wymiar panela to ok 100 x 160 cm).

 

Koszt całkowity (wraz z montażem) takiej instalacji to 61 776 zł brutto (52 200 zł netto zestaw + 5000 zł netto montaż).

Instalacja wyprodukuje rocznie ok 9283 kWh. W nowej ustawie o OZE podpisanej przez Prezydenta znalazł się już zapis o „net-meteringu” czyli rozliczaniu się z energii elektrycznej z zakładem energetycznym jako różnicy ilościowej pomiędzy naszym zużyciem a produkcją naszej mikroinstalacji. Nasza instalacja 10 kW produkuje energię w ciągu dnia wtedy, kiedy jesteśmy w pracy. Energia elektryczna z naszej instalacji zostanie wtłoczona do sieci zakładu energetycznego. Wieczorem, kiedy wrócimy z pracy wykorzystamy prąd z zakładu energetycznego. Raz na pół roku dokonywany będzie odczyt licznika i zapłacimy jedynie za różnicę, jeśli nasze półroczne zużycie energii było większe niż produkcja naszej instalacji.

Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2016r. nadwyżka prądu z naszej instalacji zostanie odkupiona po stałej stawce gwarantowanej 0,65 zł / 1 kWh.

W przypadku dobrze dopasowanej instalacji uzyskamy rocznie ok 5923 zł oszczędności/dodatkowego przychodu (zakładając, że 30% to konsumpcja własna a 70% to sprzedaż nadwyżek).

Rentowność takiej instalacji kupionej za gotówkę wyniesie 9,6% rocznie.

 

P1020891